Výjevy

11. června 2015 v 20:03 | Keeble |  věty
V hlavě mám obraz. Jen výjev, jako fotografii.
Na kamené skále stojí dům. Není to ani tak dům, jako spíš zbytek chýše, co už má svá nejlepší léta za sebou a nikdy nebyla úplně obyvatelná. Když vejdete dovnitř, je vám z toho špatně. Plesnivo, vlhko, smrad. Rozlámaný nábytek a prach, každou chvílí čekáte, že vám za krk spatně pavouk nebo mrtvá vosa. Vážně odporné místo. Stačí pohled a máte husí kůži po celém telě. Procházíte jednu špěluňku za druhou a už už chcete odejít. Nic vás tu nerdží, naopak-vše vás vyhání ven. Sami nevíte, proč jste ještě nevypadli. Pad pod vrstvou prachu zahlédnete zeď, na té zdi malinký obrázek. V posledním záchvěvu odvahy ho vezmete do ruky. Chvíli čekáte, jestli z rámu vylezou mšice a budou vám postupovat výš a výš po ruce až do tváře, ale nic se neděje. Nohy vás samy nesou ven a ruka křečovitě svírá obraz.


Těžko rozeznat, co je na plátně nakreslené. Prach vytvořil neprostupnou krustu. Když už jste od toho místa dostatečně daleko, sednete si na zem a oprašujete obraz. Kašlete a prach vám leze do očí. Konečně je obraz vidět:

Není to nic víc než kýčovitý záběr moře. Modré vlnky, zlatavé slunce. Jemný písek jen zakřoupat pod nohama. Znechuceně se od obrazu odvrátíte a odcházíte pryč, nechávájíc ho ležet na zemi. Pak se přeci jenom vrátíte, když si představíte, za jakou cenu jste si ho vzali. Úkosem se podíváte na mastné zašpiněné plátno. Slunce zmizelo. Nebe nad mořem je šedé a černé, jak dým z továrních komínů. Voda se zmítá a kalné vlny se přelévají přes své hřbety. Pohlcuje vás nepřátelské atmosféra toho obrazu, když tu z cizí vody vyskočí zkrvavená ryba a rozstříkne kolem sebe vodu. Chvíli za ní vyskočí žralok. Ucítíte vlhký flek na ruce, kterou držíte rám obrazu. Kapka, co vylétla z dřevěného vězení, má nádech do červena.

Keeble
 


Komentáře

1 stuprum stuprum | Web | 23. června 2015 v 1:30 | Reagovat

Výjevy v hlavě se někdy rozpíjí, což?

Jen to zlaté slunko nad modrými vlnami, jen to nikdy nezmizí. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama